Yrkesavdelningar

Här hittar du kontaktuppgifter till Teaterförbundets yrkesavdelningar.

 

Artistavdelningen (avd 101)

Pierre Ström
070-520 01 92
pierre@pierrestrom.se

Dansavdelningen (avd 102)

Kerstin Abrahamsson
076-207 80 10
dansavd@teaterforbundet.se

Pedagogavdelningen (avd 103)

Jeanette Roos
070-567 37 89
pedagoger@teaterforbundet.se
info@jeanetteroos.se

Filmavdelningen (avd 104)

Anders Degerberg
070-415 85 77
filmavdelningen@teaterforbundet.se

Teknikeravdelningen (avd 105)

Thomas Nylander
0708-28 45 75
thomas.nylander@operan.se

Skådespelaravdelningen (avd 110)

Suzanna Dilber
skadespelaravdelningen@teaterforbundet.se

Sångaravdelningen (avd 111)

Tove Dahlberg
070-866 91 66
dahlberg.tove@gmail.com

Adm/Prod/Kommunikationsavdelningen (avd 112)

Helena Melin
073-930 9793
helena@sharemusic.se

Musikalartistavdelningen (avd 113)

Musikalartistavdelningens styrelse
musikalartistavdelningen@teaterforbundet.se

Scenografi- och kostymavdelningen (avd 114)

Johan Mansfeldt
styrelsen@scenografikostym.se

Ljus/ljud/maskavdelningen (avd 115)

Robin Davidsson
070-315 22 79
robindavidsson@gmail.com

Dramaturgavdelningen (avd 116)

Kontaktperson saknas

Biografavdelningen (avd 117)

Mats Gillmor
070-771 03 09
biografavdelningen@gmail.com

Sveriges Filmregissörer (avd 118)

Christina Olofson
070-630 72 78
christina@co-film.se
och
Anders Habenicht
070-493 79 38
anders@habenicht.se

Svenska Regissörsföreningen (avd 119)

Judit Benedek
070-531 92 70
benedek.se@gmail.com

Yrkesnätverket Casting Directors (avd 199)

Catrin Wideryd catrin@widerydcasting.se
Jeanette Klintberg contact@jeanetteklintberg.com
Imor Hermann imor.hermann@stadsteatern.stockholm.se
Tusse Lande tusse@kompanilande.com